جستجو

یو پی اس چگونه از مشکلات ناشی از قطعی برق جلوگیری میکند؟

یو پی اس apc

قطعی برق در بسیاری از مکان‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد به خصوص اگر جان انسان‌ها و یا بحث ارسال و جابجایی اطلاعات در کار باشد. فرض کنید در یک بیمارستان که تمام دستگاه‌ها باید آنلاین و در حالت آماده به کار باشند تا در صورت لزوم برای کارهایی همچون احیا بیمار، بررسی وضعیت بیماران بخش قلب و ... استفاده شوند. علاوه بر اینکه در مراکز داده که باید برای دسترسی کاربران، این مراکز همیشه متصل به برق باشند، یو پی اس می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

کاری که این دستگاه انجام می‌دهد این است که انرژی که از قبل در باتری یو پی اس ذخیره شده را به منابع برساند و به این شکل بسیاری از خسارتهایی که ممکن بود رخ دهد جلوگیری کند. به عنوان مثال کامپیوتر شخصی خود را در نظر بگیرید، در صورتی که برق شهری به صورت ناگهانی قطع شود و شما بسیاری از کارهای خود را ذخیره نکرده باشید، چه اتفاقی برای کارهای شما خواهد افتاد. به خصوص اگر این فایلها کاری و بسیار مهم بوده باشند می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

یو پی اس

حال در نظر بگیرید اگر یو پی اس برق چنین مکان هایی را تامین نمی کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟ شاید جان انسانی به خطر می‌افتاد یا سیستم اطلاعاتی برای ساعتها از کار می‌افتاد که جبران خسارت هر کدام از دیگری ناممکن‌تر می‌باشد.

با توجه به تمام صحبت‌هایی که شد، واضح است که یوی پی اس ها در مکانهای مختلف، کاربردهای مختلفی دارند و در نتیجه در انواع مختلفی ساخته و پرداخته شده اند. یو پی اس‌ها در سه نوع یو پی اس آنلاین، یو پی اس آفلاین و یو پی اس تعاملی در دسترس می‌باشند که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.

  • دستگاه های آنلاین در مواقعی استفاده می‌شود که بخواهیم همیشه برق برای تجهیزات مورد نیاز تامین شود. این برق از طریق باتری شارژ شده یو پی اس تامین می‌شود. در این نوع یو پی اس تاخیر زمانی معنایی ندارد.
  • دستگاه های آفلاین در صورتی که قطعی برق اتفاق افتد فعال می‌شوند و برای فعال شدن، یک تاخیر زمانی خواهد داشت که حدوداً چند ثانیه الی چند دقیقه طول می‌کشد.
  • دستگاه های تعاملی بیشتر زمانی کاربرد دارد که میزان ولتاژ از یک اندازه استاندارد کمتر شود. در این صورت باتری یو پی اس فعال شده و برق رسانی به تجهیزات انجام میشود. تاخیر یو پی اس های تعاملی کمتر از یو پی اس های آفلاین می‌باشد.

یو پی اس آفلاین

همانطور که گفته شد وظیفه یو پی اس تامین برق تجهیزات مورد نیاز ما می‌باشد. حال این برق رسانی توسط یو پی اس زمانی اتفاق می‌افتد که برق دچار مشکلاتی از قبیل  قطعی برق ، نوسان برق، نویز، افزایش و یا کاهش شدید ولتاژ برق و افت ناگهانی برق شده باشد که تک تک این مشکلات می‌تواند روی کارکرد و در نتیجه خراب شدن تجهیزاتی از جمله یخچال، کولر، تلویزیون و ... تاثیرگذار باشد. تدبیری که به کمک فناوری یو پی اس اندیشیده می‌شود این است که برای هر یک از مشکلات در برق، یک نوع یو پی اس مشخصی استفاده شود.

  • دستگاه های آفلاین

-       قطعی در برق شهری

-       افت ولتاژ به صورت لحظه ای و طولانی مدت

-       افزایش ناگهانی ولتاژ با سرعت بالا

  • دستگاه های آنلاین

-       افزایش ولتاژ به صورت لحظه ای

-       نوسان برق با فرکانس های مختلف

-       نویز در جریان برق

-       اختلال هارمونیکی

  • دستگاه های تعاملی

-       ادامه یافتن افت ولتاژ

-       ادامه پیدا کردن افزایش ولتاژ

به چه نکاتی در انتخاب یو پی اس  باید توجه کرد؟

با توجه به عملکرد های متفاوت یو پی اس‌ها که گفته شد، شما باید متناسب با کاربردی که از آن میخواهید باید آن را انتخاب کنید. به عنوان مثال کاربرد یک یو پی اس آنلاین در بیمارستان ها، مخابرات و سرور های تلفن بیشتر است تا در منازل و یا اینکه دستگاه های آفلاین و یو پی اس تعاملی به هیچ عنوان در بیمارستان‌ها نمی توانند به شما کمک کنند.

خرید یو پی اس

توان یک یو پی اس باید چقدر باشد؟

توان در یو پی اس فاکتور بسیار مهمی است، شما باید این فاکتور را با توجه به تجهیزاتی که می‌خواهید از یو پی اس استفاده کنند و میزان توان مصرفی آنها در نظر بگیرید. هنگام خرید یو پی اس یا تجهیزات به پشت آنها دقت کنید، حتما میزان توان مصرفی آن را خواهید دید.

بعد از تعیین میزان توان مصرفی باید دستگاه مناسب را انتخاب کنید. می‌پرسید چگونه؟ باید میزان توان مصرفی یو پی اس 25% بیشتر از تجهیزات الکتریکی باشد. به عنوان مثال فرض کنید، توان مصرفی یک کامپیوتر حدوداً 180 الی 280 ولت آمپر باشد. این اعداد را اگر با 25 جمع کنید، یک یو پی اس باید حدوداً 300 ولت آمپر توان مصرفی داشته باشد تا بتواند برق مورد نیاز را برای این تجهیزات به خوبی تامین کند. با این راهکار دستگاه بیش از توان مصرفی خود کار نخواهد کرد و در نتیجه بیشتر عمر خواهد کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید...
Filters
Sort
display