جستجو

نصب ups و تعویض باتری ups

نصب یو پی اس

ups از جمله تجهیزات اساسی با کارکرد حساس در واحد‌های صنعتی و تجاری می‌باشد. تجهیزی که می‌تواند به حالتی واسط در میان برق شهری و تجهیزات عمومی حساس، نصب شده و با حذف نویز‌های احتمالی در برق شهری در کنار ایجاد یک شرایط تثبیت شده و امن نیروی الکتریسیته‌ی کاملا مطمئنی را در خروجی‌های خود برای تجهیزات بعد از خود فراهم نماید.

از طرفی ups در مواقع قطع برق شهری با تأمین نیروی لازم می‌تواند تا چندین ساعت تجهیزات عموماً حساس بعد از خود را فعال نگه دارد. تمامی این وظایف محوله بر ups می‌تواند حساسیت بالای این تجهیزات را نشان بدهد. حساسیت‌هایی که در مراحل نصب ups و تعویض باتری ups نیز وجود دارند.

نصب ups و تعویض باتری  ups اصلی مهم و تخصصی

در روند استفاده از انواع ups‌های تجاری تا صنعتی، کوچک تا بزرگ، مرحله‌ی نصب ups و تعویض باتری ups از جمله مراحل حساس و بسیار مهم این تجهیز می‌باشد. از آنجا که ups وظیفه‌ی تامین برق امن دستگاه‌های بعد از خود را بر عهده دارد و در هنگام خاموشی‌ها می‌تواند فعالیت تجهیزات حساس بعد از خود را برای مدتی محدود تضمین نموده و موجب جریان عادی امور یک مجموعه باشد، هر گونه اختلال در عملکرد صحیح خود ups می‌تواند تبعات نگران ‌کننده‌ای به دنبال داشته باشد.

نصب و تعویض باتری ups از جمله حساس ترین مراحل در راه اندازی و بهره برداری از ups‌ها می‌باشد. عملیاتی که شاید در نگاهی اجمالی ساده به نظر آید، اما با توجه به حساسیت‌های حاکم بر سیستم‌های ups در کنار پیچیدگی‌های این تجهیز یک عملیات ویژه و پیچیده خواهد بود که نیاز به دقت و تخصص در کنار تجربه‌ی کافی را می‌طلبد. اما در یک بیان کوتاه می‌توان نصب ups و تعویض باتری ups را در یک روش متداول این طور بیان نمود که در ابتدا باتری‌ها را به حالتی که قطب‌های مخالف آنها رو به روی یکدیگر قرار دارند، داخل مجموعه قرار داده و سپس هر ردیف را به شکلی سری می‌بندند. این یک توضیح ساده از فرایند نصب ups و تعویض باتری ups می‌باشد. به هر حال هر فرایند حساسی در مقام توضیح می‌تواند بسیار ساده بیان شود اما از این بیان ساده و کامل که بگذریم در مراحل نصب ups و تعویض باتری ups الزاماتی حاکم خواهد بود که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

تعویض باتری ups

الزامات حاکم بر نصب ups و تعویض باتری ups

- اولین شرط در نصب ups و تعویض باتری ups اطمینان در بستن صحیح اتصالات می‌باشد. به این منظور در اولین گام باید کلیه‌ی اتصالات را فقط یک نفر بسته و نظارت‌‌های لازمه را داشته باشد تا خطایی صورت نگیرد.

- از آنجا که در هنگام بستن باتری ها، هر باتری حاوی برق DC خواهد بود، در حالتی که تعداد باتری‌ها زیاد می‌شود، احتمال برق گرفتگی DC برای نصاب وجود خواهد داشت. از این رو در هر مرحله از نصب ups و تعویض باتری ups بیش از ۶ سلول باتری را به یکدیگر متصل نخواهند کرد.

-  در یک حالت امن تر می‌توان باتری‌های هر طبقه را سری کرده و سپس طبقات مختلف را به یکدیگر متصل نمود. در این حالت باید بعد از اتصال هر طبقه عملیات ولتاژ گیری صورت پذیرد.

- در تمامی مراحل نصب ups و تعویض باتری ups هر گونه اتصال نامتعارف، غلط و یا شل می‌تواند باعث جریان کشی‌های خطرناکی بشود. از این رو در هر مرحله از نصب و یا تعویض باتری‌ها از محکم بودن کلیه‌ی اتصالات اطمینان حاصل فرمایید. به این منظور حتما از واشر‌های مخصوص در نصب و یا تعویض باتری‌ها استفاده کنید.

- در پایان هر کاری، چک کردن نهایی قبل از فرآیند اجرایی یک الزام به نظر می‌رسد. در نصب ups و تعویض باتری ups نیز باید شرایطی را ایجاد نمایید که بتوان همزمان با پایان کار قبل از اجرا، مراحل چک نهایی را به انجام رساند. به این منظور در خاتمه‌ی کار یکی از اتصالات بین باتری‌ها را باز می‌گذارند و مادامی که از خطر برق گرفتگی در امان هستند، تمامی اتصالات از ابتدا تا انتها را مورد چک نهایی قرار می‌دهند.

نصب یو پی اس

در تمامی مراحل نصب ups و تعویض باتری ups هر گونه بروز اتصال کوتاه می‌‌تواند بسیار خطرناک باشد. به این منظور به جهت اجتناب از هر گونه اتصال کوتاه علاوه بر کسب مهارت‌های لازم و دقت در کار، از ابزار‌هایی بهره ببرید که استاندارد بوده و در هنگام استفاده احتمال ایجاد هر گونه اتصال کوتاه را نداشته باشند. ابزارهای استاندارد به این جهت تولید و بهینه سازی می‌شوند. بنابراین سالم بودن ابزار نیز از جمله شرط‌های مهم در تعمیرات ups می‌باشد. چراکه یک ابزار خراب و یا عایق بندی فرسوده در آن می‌تواند احتمال بروز اتصالی و در ادامه برق گرفتگی را بسیار افزایش بدهد.

Filters
Sort
display