جستجو

اجزای اصلی یو پی اس چیست؟

یو پی اس دستگاهی است که به عنوان منبع تغذیه بی‌وقفه شناخته می‌شود که اجزای اصلی یو پی اس شامل یکسو کننده، باتری و معکوس کننده می‌باشد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

یو پی اس قادر است برق یک یا چندین دستگاه را تا زمانی که منبع اصلی برق وصل شود، برق مورد نیاز آنها را تامین کند. این دستگاه همچنین محافظت در برابر صدمات برق را فراهم می‌کند. یو پی اس تا حدودی مشابه ژنراتور عمل می‌کند البته با عملکردی متفاوت برق مورد نیاز را تامین می‌کند. شما ممکن است این دستگاه را در هر مکانی اعم از خانه، شرکت و یا سازمان در انواع مختلفی ببینید. این دستگاه این قدرت را دارد که برق اضطراری را به واسطه انرژی ذخیره شده در باتری خود، برای کامپیوترها، مراکز داده و ابررایانه‌ها تامین کند. بیشترین کاربرد یو پی اس در مکانهایی است که قطعی برق می‌تواند مشکل ساز باشد و نه هیچ عنوان نباید دچار قطعی شود.

اجزای اصلی یو پی اس

با این حال زمان اتصال به برخی از یو پی اس‌ها ممکن است چند ثانیه و یا چند دقیقه طول بکشد که نسبت به قطعی طولانی مدت برق، این مدت زمان قابل چشم پوشی می‌باشد.

یک یو پی اس از اجزای مختلفی تشکیل شده  که هر بخش آن از کارایی خاصی برخوردار است و وظیفه بخصوصی را انجام می‌دهد. در صورتی که تنها یکی از این اجزا عمل نکند، کل سیستم یو پی اس از کار خواهد افتاد و عملاً یو پی اس خاموش خواهد شد. شما به عنوان یک کاربر بد نیست کارکرد هر یک از اجزای اصلی و مهم یو پی اس را بدانید. این دانش و آگاهی به شما کمک می‌کند تا در صورت خراب شدن هریک از آنها، مشکل را شناسایی کنید و نسبت به اصلاح آن اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه می‌خواهیم به اجزای اصلی یو پی اس اشاره‌ای داشته باشیم.

اجزای یو پی اس

اجزای اصلی یو پی اس شامل:

-       Rectifier یا یکسو کننده

-       Battery یا باتری

-       Inverter یا معکوس کننده

یکسو کننده یا رگولاتور در یو پی اس

یکسو کننده یک وسیله الکتریکی است که برای تبدیل جریان متناوب یا AC به جریان مستقیم یا DC استفاده می‌شود که فقط یک جریان از طریق آن عبور داده می‌شود. یک نمونه از یکسو کننده باتری است که برق مستقیم تولید می‌کند. با این حال، نوع استاندارد برق در خروجی های برق شهری، جریان متناوب است، به همین دلیل یک دیود در یکسو کننده برای تغییر AC به DC مورد نیاز می‌باشد. زمانی که برق متناوب داشته باشیم، یو پی اس اقدام به شارژ باتری می‌نماید و این شارژ به صورت مستقیم انجام می‌شود. روال تبدیل برق متناوب به مستقیم به کمک اجزای اصلی یک یکسو کننده انجام می‌شود که این اجزا شامل دیود و خازن می‌باشند.

باتری یا ذخیره کننده نیرو در یو پی اس

باتری یک دستگاه الکتروشیمیایی است که انرژی را در یک زمان برای استفاده در زمانی دیگر ذخیره می‌کند. باتری‌ها در اندازه‌ها و شکل های متفاوتی هستند باتری یو پی اس ممکن است چند ثانیه، چند دقیقه یا چند ساعت به اینورترمتصل شود. سلولهای متحرک یا بلوکها در باتری به صورت سریالی ولتاژ خروجی خود را به دست می‌آورند و همان جریان را به عنوان یک سلول یا بلوک در ولتاژ افزایش می‌دهد. باتری سیستم یو پی اس، ترکیبی از موازی سری هستند که ولتاژ را از چند آمپر تا چند هزار آمپر را عبور می‌دهند. در یو پی اس باتری تنها عضوی است که قدرت ذخیره برق را دارد و در نهایت هنگامی که برق شهری قطع می‌شود عمل رساندن برق به تجهیزات را انجام می‌دهد. اندازه یک باتری در سیستم نشان دهنده میزان کارایی و عملکرد آن سیستم در شرایط قطعی برق است.

یو پی اس

اینورتر یا معکوس کننده در یو پی اس

در واقع مبدل و منبع برق اضطراری در مواردی که قدرت مورد نیاز می‌باشد، می‌توانند برق مورد نیاز را تامین کنند و در بسیاری از مواقع ممکن است به دلیل شباهت عملکرد این دو دستگاه با یکدیگر اشتباه  گرفته شوند. با تمام این صحبت ها، یو پی اس یک دستگاه پیچیده می‌باشد که با توابع بسیار زیادی کار می‌کند. همچنین در یو پی اس از یک معکوس کننده یا اینورتربرای تبدیل برق مستقیم  به برق متناوب، به عنوان یکی از اجزای اصلی یو پی اس استفاده می‌شود.

در کل می‌توان گفت اینورتر دستگاهی است که از باتری به عنوان یک منبع جریان مستقیم یا یک مولد انرژی خورشیدی استفاده می‌کند و آن را به یک منبع تغذیه متناوب مناسب برای لوازم خانگی تبدیل می‌کند. یک اینورتر یا معکوس کننده و یک یکسوکننده دقیقاً برعکس یکدیگر عمل می‌کنند.

دیدگاه خود را وارد کنید...
Filters
Sort
display