جستجو

UPS چیست؟

منبع تغذیه اضطراری یا منبع برق بی وقفه یا UPS یک دستگاه الکتریکی است که هنگامی که منبع تغذیه ورودی یا برق قطع می‌شود، برق اضطراری را تحمیل می‌کند.

یو پی اس سیستم برق اضطراری یا ژنراتور آماده به کار متفاوت است که با تامین انرژی ذخیره شده در باتری‌ها، ابررایانه‌ها و یا فلاش‌ها ، حفاظت در برابر وقوع قطع برق ورودی را فراهم می‌کند. زمان کار بیشترین منبع برق اضطراری نسبتا کوتاه است  یعنی در فقط چند دقیقه اما برای شروع به کار یک منبع برق آماده به کار ، تجهیزات محافظت شده بسته کافی است. UPS یک نوع سیستم قدرت مداوم است.

یک UPS به طور معمول برای محافظت از سخت افزار مانند رایانه‌ها، مراکز داده، تجهیزات ارتباطات مخابراتی و یا سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود، در حالی که یک اختلال برق غیرمنتظره می‌تواند صدمات، تلفات، اختلال در کسب و کار به طور جدی و یا از دست رفتن داده‌ها را ایجاد کند. واحد‌های UPS در اندازه‌های مختلف از واحد‌هایی طراحی شده اند که برای محافظت از یک کامپیوتر بدون مانیتور تصویری طراحی شده اند و  حدوداً 200 ولت آمپر را برای واحد‌های بزرگ که تمام مراکز داده یا ساختمان‌ها  می باشند را تأمین می‌کنند. بزرگترین UPS در جهان، سیستم ذخیره سازی باتری 46 مگاواتی BESS می‌باشد که برق می‌تواند جوامع، شهرها و روستاها را  تامین کند.

مشکلات قدرت مشترک

نقش اصلی هر UPS این است که قدرت تامین برق را در  مدت زمانی کوتاه که منبع برق ورودی نمی تواند تامین کند را فراهم می‌کند. با این حال، اکثر واحد‌های UPS نیز در سطوح مختلف توانایی حل مشکلات برق معمولی را دارند:

-       سنسور ولتاژ یا ولتاژ پایدار

-       کاهش مداوم یا پایدار در ولتاژ ورودی

-       سقوط ولتاژ

-       نویز، به عنوان یک فرکانس یا نوسان فرکانس بالا تعریف می‌شود، معمولا به وسیله تجهیزات اطراف آن تزریق می‌شود

-       بی ثباتی فرکانس برق

-       اعوجاج هارمونیک، به عنوان خروجی از شکل موج سینوسی ایده‌آل در خط بیان می‌شود.

برخي از توليد كنندگان واحدهای UPS محصولات خود را مطابق با مشكلات مربوط به قدرت مورد توجه قرار می‌دهند.

انواع فناوری UPS

سه دسته کلی از سیستم‌های UPS مدرن در خط تعاملی و آماده به کار هستند:

  1. یک UPS بر خط بر روی یک روش تبدیل دوگانه برای پذیرش ورودی AC استفاده می‌شود. برای عبور از طریق باتری قابل شارژ اصلاح می‌شود و سپس به برق 120 ولت الی230 ولت متناوب برای تامین تجهیزات محافظت شده تبدیل می‌شود.
  2. یک UPS تعاملی بر خط یک معکوس ساز را در خط نگه می‌دارد و مسیر جریان DC باتری را از حالت شارژ معمولی به جریان دادن ،زمانی که جریان  از دست رفته است، هدایت می‌کند.
  3. در سیستم آماده به کار  یا خارج از خط سیستم بار به طور مستقیم توسط قدرت ورودی متصل می‌شود و مدار برق، تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قدرت دستگاه نتواند آن را پشتیبانی کند.

اکثر UPS‌ها زیر یک کیلو وات آمپر حدوداً 1 کیلو وات باشند، از نوع خط تعاملی یا آماده به کار هستند که معمولا ارزان تر هم هستند.

برای نیروگاه‌های برق بزرگ ، منابع تغذیه بدون وقفه یا DUPS گاهی استفاده می‌شود. یک موتور یا ژنراتور همگام بر روی منبع تغذیه از طریق یک شارژ متصل می‌شود. انرژی در یک چرخ لنگرذخیره می‌شود. وقتی نیروی برق قطع می‌شود، مقررات جریان قدرت، بار را حفظ می‌کند تا زمانی که انرژی فلاویل خسته نشود. گاهی اوقات با یک ژنراتور دیزل ترکیب شده یا یکپارچه شده است که پس از یک تاخیر کوتاه، یک منبع تغذیه اضطراری دوار دیزلی ایجاد می‌کند.

یک UPS سوخت سلولی در سال‌های اخیر استفاده شد که از هیدروژن و یک سلول سوختی به عنوان یک منبع انرژی، که به طور بالقوه می‌تواند بارهای طولانی مدت را در یک فضای کوچک فراهم کند، استفاده می‌کند.

دیدگاه خود را وارد کنید...
Filters
Sort
display