جستجو

یو پی اس برای کامپیوتر

شاید این طور به موضوع پرداخته بشود که اصولا چه نیازی به یو پی اس برای کامپیوتر می باشد؟ و یا اینکه اصولا این یو پی اس برای کامپیوتر چه طور می تواند محافظت های لازم را انجام بدهد. یو پی اس درست در زمان قطع برق و قبل از آن که در روند فعالیت جاری کامپیوتر اختلالی پیش آید با تامین برق مورد نیاز آن، فعالیت کامپیوتر را در مسیر نرمال خود نگه می دارد.

یو پی اس برای کامپیوتر‌ها با اهداف خاص

بسیاری از ما در طول فعالیت‌های روزانه‌ی خود، چه از لحاظ شغل و چه در استفاده‌های شخصی، از کامپیوتر و یا لپ تاب استفاده می‌کنیم. تعداد بسیاری از این فعالیت‌ها به گونه‌ای است که چندان حساسیتی در روند اجرای آنها وجود ندارد و از طرفی در بسیاری از این کامپیوتر‌ها چندان اطلاعات مهم و حیاتی یافت نمی‌ شود. اما اگر اطلاعات موجود در کامپیوتر مورد نظر خیلی مهم و حیاتی باشد، به گونه‌ای که هر گونه نقص در فرایند ذخیره سازی اطلاعات می‌تواند موجب بروز خسارات فراوانی گردد و یا از طرفی دیگر فعالیت‌‌های جاری یک رایانه به گونه‌ای تنظیم شده باشد که هر گونه اختلال و یا قطعی در آن باعث بروز مشکلات و یا خساراتی باشد.

در این موارد، لزوماً به جهت اجتناب از هر گونه خسارت احتمالی باید از یو پی اس کامپیوتر برای رایانه‌های عملکرد خاص استفاده بشود. در واقع ما در فرایند‌های خدماتی، صنعتی و حتی نظامی با دو رویکرد کلی از رایانه‌ها استفاده می‌کنیم. پردازش اطلاعات و ذخیره سازی اطلاعات. گاها پیش می‌آید که یک کامپیوتر به جهت استفاده در هر دو هدف ذکر شده، مورد بهره برداری قرار گیرد. در کل هر رایانه‌ای که همراه با حساسیت‌های خاصی به جهت اهداف قید شده مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، بهره ‌بردار را به سمت و سوی استفاده از یو پی اس برای کامپیوتر خواهد کشاند.

یو پی اس برای کامپیوتر

مثلاً فرض کنید اطلاعاتی در رایانه‌ای ذخیره می‌شود که ارزش آنها بسیار بیشتر از خود رایانه خواهد بود. این مسئله در کنار دسترسی سریع و آنی به اطلاعات طبقه بندی شده می‌تواند حساسیت‌‌های کار را بالا ببرد. مکان هایی مانند تالار‌های بورس، بیمارستان‌ ها، بسیاری از کارخانجات و نیروگاه ‌ها و بسیاری از کاربرد‌های نظامی می‌توانند به خوبی مسئله‌ی وجود یک کامپیوتر با اطلاعات ذخیره شده‌ی مهم و استراتژیک را مشخص کند. به جهت اجتناب از هر گونه اختلال در این اطلاعات ذخیره شده باید از یو پی اس برای کامپیوتر‌های مورد نظر استفاده نمود.

در کاربرد‌های محاسباتی مواردی وجود دارد که روند اجرای فعالیت‌های خدماتی و یا صنعتی و حتی نظامی تحت محاسبه‌ی رایانه هایی انجام می‌شود که هرگز نباید اختلالی در محاسبات آنها صورت گیرد و یا اینکه متوقف بشوند. این اتفاق در مکان ‌های بسیار حساس مانند: نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی و ذوب آهن، بیمارستان ها، خصوصاً اهداف نظامی و... بسیار دیده می‌شود. یو پی اس برای کامپیوتر در کنار استفاده از کامپیوتر‌های استند بای در این موارد پیش‌ بینی می‌ شود. در این حالت تمامی پردازش‌های انجام شده در کنار کلیه‌ی اطلاعات ذخیره شده به طور دائم محافظت می‌شوند.

یو پی اس برای کامپیوتر چه طور وظیفه‌ی حفاظتش را انجام می‌ دهد؟

شاید این طور به موضوع پرداخته بشود که اصولا چه نیازی به یو پی اس برای کامپیوتر می‌باشد؟ و یا اینکه اصولا این یو پی اس برای کامپیوتر چه طور می‌تواند محافظت‌های لازم را انجام بدهد؟ مسئله خیلی ساده است. هدف، استفاده از یو پی اس در مواقع قطع برق می‌باشد. در واقع تا زمانی که برق مورد استفاده‌ی کامپیوتر به هر صورت تامین باشد، کامپیوتر وظایف خود را به درستی انجام خواهد داد. یو پی اس درست در زمان قطع برق و قبل از آن که در روند فعالیت جاری کامپیوتر اختلالی پیش آید با تامین برق مورد نیاز آن، فعالیت کامپیوتر را در مسیر نرمال خود نگه می‌دارد.

یو پی اس کامپیوتر

چه نوع یو پی اس برای کامپیوتر مناسب می‌باشد؟

یو پی اس‌ها را بر اساس وات طبقه‌ بندی می‌‌کنند و در استفاده اصولاً با توجه به میزان مصرف مصرف کنندگان، بزرگی آن را مشخص خواهند کرد. کامپیوتر‌ها جزء مصرف‌ کنندگان وات پایین محسوب می‌شوند. از این رودر انتخاب یو پی اس‌های مطلوب برای کامپیوترها چندان نیازی به استفاده از یو پی اس‌های توان بالا نمی باشد.

در استفاده از یو پی اس آن چیزی که می‌تواند موجب افزایش کارایی و طول عمر یو پی اس بشود، انتخاب درست آن خواهد بود. در انتخاب درست یو پی اس باید مصرف کنندگان را طبقه بندی نمود تا بر اساس این طبقه بندی نوع و اندازه‌ی یو پی اس مشخص بشود. مثلا برای مصارف خانگی، بخصوص یو پی اس برای کامپیوتر اولویت در کیفیت بسیار بالای برق خروجی یو پی اس خواهد بود.

این یعنی آنکه یو پی اس برای کامپیوتر علاوه بر تامین قدرت لازم کامپیوتر‌ها باید بتواند برق با کیفیت بالا نیز تامین نماید.  در یک نگاه کلی در انتخاب یو پی اس مطلوب به ترتیبی این انتخاب را انجام میدهند که بتوان تامین 2 تا 4 ساعته‌ی برق را برای کامپیوترها از یو پی اس انتظار داشت. در اکثر موارد عام با کامپیوترهای محدود یو پی اس‌های 500 تا 2000 ولت آمپر مناسب خواهند بود. در موارد بالاتر باید محاسبه تخصصی مربوطه صورت گیرد.

Filters
Sort
display